MAARİF VAKFI YASALAŞTI

Türkiye Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni düzenleme ile Merkezi İstanbul’da olan "Türkiye Maarif Vakfı" adıyla vakıf kurulacak.
Bu haber 2016-06-17 15:23:13 eklenmiş ve 983 kez görüntülenmiştir.

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Kanuna göre, vakıf; yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak, örgün, yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden, üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs verecek. Okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açacak.
Benzer faaliyetlerde bulunan kurum ve kuruluşlarla yasal sınırlar içerisinde ortaklık dahil her türlü işbirliği yapacak olan vakıf, öğrencilere, eğitim amaçlı burs, nakdi destek, defter, kitap, kıyafet, bilgisayar ve yazılım gibi eğitim materyalleri ile ayni destek sağlayacak.

VAKIF, NAKDİ VE AYNİ YARDIM KABUL EDEBİLECEK

Maarif Vakfı faaliyetlerini yürütebilmek, faaliyetleri organize edebilmek için yurt içi ve yurt dışından nakdi, ayni yardım kabul edebilecek. Vakıf aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında gelir sağlayıcı işletmeler kurabilecek, ortak olabilecek.
Türkiye Maarif Vakfı tarafından yurt dışında örgün ve yaygın eğitim kurumları açılan şehirlerde, diğer kamu kurum ve kuruluşları aynı amaçla başka birimler oluşturamayacak.

MÜTEVELLİ HEYETİ, YÖNETİM VE DENETİM KURULLARINDAN OLUŞACAK

Vakıf, mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşacak. 12 üyeden oluşacak olan Mütevelli Heyeti vakfın karar organı işlevini görecek.
Mütevelli heyeti üyelerinin 4'ü Cumhurbaşkanı ve 3'ü Bakanlar Kurulu tarafından atanan 7 daimi üye ile 2'si Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olmak üzere, Dışişleri ve Maliye bakanlıkları ile YÖK temsilcilerinden oluşacak. Mütevelli heyeti daimi üyeleri, kendi aralarından 5 yıllığına başkan seçecek. Düzenlemede Vakfın yurt içi ve yurt dışı tasarrufları da ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Buna göre Maarif Vakfı iktisadi işletme veya sermaye şirketi kurabilecek, devralabilecek ve ortak olabilecek.
Vakfın gelirleri, ulusal ve uluslararası fonlardan aktarılan hibeler de dahil olmak üzere her türlü şartlı, şartsız bağışlar, yardımlar, yurt içi ve yurt dışı her türlü ürün, hizmet, menkul, gayrimenkul, irat ve vasiyet bağışları, ayni ve nakdi yardımlar, vakıf faaliyetlerinden elde edilen muhtelif gelirler, iktisadi işletmeler, iştirakler ve ortaklıklardan sağlanan gelirler, vakıf taşınır ve taşınmaz varlıkları ile diğer haklarının değerlendirilmesiyle sağlanan gelirler, Bakanlar Kurulu kararıyla genel bütçeden ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından aktarılacak tutarlardan oluşacak.

BAKANLIK BÜTÇESİNDEN 1 MİLYON LİRA AKTARILACAK

Türkiye Maarif Vakfı'nın kuruluşu, resmi senedi ve vakfın Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre tesciline ilişkin işlemler kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçlandırılacak.Vakfın kuruluş işlemlerinde kullanılmak ve kalanı kuruluş tamamlandıktan sonra vakfa devredilmek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyon lira aktarılacak.
Vakfın kuruluş merkezi olarak kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı'nca uygun görülen taşınmaz, bedelsiz olarak verilecek.
Türkiye Maarif Vakfı'nın kurulmasından ve teşkilatlanmasının tamamlanmasından sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygun gördüğü, yurt dışında kamuya ait varlıklar Bakanlar Kurulu kararıyla bedelsiz olarak vakfa devredilecek.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Eczaneler
Otobüs Seferleri

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Çevrenizdeki olayları bizimle paylaşmak istermisiiniz
Evet
Hayır
© Copyright 2017 Yenihatay. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları
Resmi Kurumlar

Hatay Haberleri

Antakya Haberleri

Dörtyol Haberleri

sanalbasin.com üyesidir