FISTIK PARKI AÇILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü’nün yerinin parka dönüştürülmesiyle yaptırılan 'Fıstık Parkı' vatandaşların hizmetine sunuldu..
Bu haber 2016-06-16 13:01:46 eklenmiş ve 1554 kez görüntülenmiştir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü’nün yerinin parka dönüştürülmesiyle yaptırılan 'Fıstık Parkı' vatandaşların hizmetine sunuldu.

Gaziantep’in simgesi olan fıstık ağaçlarının içerisinde olduğu “Fıstık Park” projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, parkın yapımını tamamladı. Yapımı tamamlanan parkı ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hizmete sunulan parkta incelemelerde bulundu. Vatandaşlardan yoğun ilgi gören parkı gezen Şahin, onlara parkı beğenip beğenmediklerini sordu. Aldığı cevaplar karşısında halkın parkı çok beğendiğini gören Şahin, onlardan parka sahip çıkmalarını istedi.

“FISTIK PARK”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği, Fidanlık Mahallesi'nde yer alan 146 bin 865 metrekare alandaki Fıstık Araştırma arazisinin 1. etap olarak planlanan yaklaşık 55 bin metrekarelik kısmında “Fıstık Park” yapıldı. Birinci etabın 30 bin metrekaresinde Fıstık Araştırma Enstitüsü tarafınca araştırma ve geliştirme çalışmaları devam eden fıstık, badem gibi meyve ağacı, 25 bin metrekarelik kısmında ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafınca yapılan park, meydan ve sosyal donatı alanları yer alıyor.

17 metre yüksekliğinde fıstık tanesi formunda sergi salonu, doğal çim çatılı kafe binası, ofis binası, kır kafesi, ıslak hacim ve güvenlik binası, su deposu, fidan aşı depoları, giriş tagı, su kuyusu sundurması, Fıstık Araştırma Enstitüsü kullanımına bırakılacak 2 adet depo binaları yer alıyor. Gaziantep’in yeni simgesi olmaya aday olan “Fıstık Parkı”nda bir de fıstık için müze yapılacak. Fıstığın yaş, kuru, kabuklu, kabuksuz olmak üzere birçok çeşitleri ile fıstıktan elde edilen ürünlerin sergileneceği müzede; fıstık hakkında bilgiler de bulunacak.
Cihan CİHAN


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Eczaneler
Otobüs Seferleri

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Çevrenizdeki olayları bizimle paylaşmak istermisiiniz
Evet
Hayır
© Copyright 2017 Yenihatay. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları
Resmi Kurumlar

Hatay Haberleri

Antakya Haberleri

Dörtyol Haberleri

sanalbasin.com üyesidir