EZAN YASAĞININ YILDÖNÜMÜNDE MENDERES ANILDI

Sivil Dayanışma Platformu (SDP), Arapça ezan yasağının kaldırılmasının 66. yıldönümünde dönemin başbakanı Andan Menderes’i mezarı başında andı..
Bu haber 2016-06-16 13:01:01 eklenmiş ve 1276 kez görüntülenmiştir.

Sivil Dayanışma Platformu (SDP), Arapça ezan yasağının kaldırılmasının 66. yıldönümünde dönemin başbakanı Andan Menderes’i mezarı başında andı.

Anıt mezardaki tören Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Ardından SDP adına bir açıklama yapan Taner Şahin, “Ezan yüzyıllar boyunca tevhidin ifadesi olarak gök kubbeyi çınlatan, insanlığı hayra davet etmenin, kurtuluşa çağırmanın sembolü olan bir sesleniştir. Müslüman toplumlarda asırlardır aynı güzel ifadelerle okunan ezan 1932’de CHP iktidarının dini asimilasyon politikaları çerçevesinde, zorla ve baskıyla 18 yıl boyunca Türkçe okutulmuştur. İslam’ı Türkçeleştirme ve Müslüman halkın ümmet bilincini yok etme girişimleri bunlarla da sınırlı kalmamış, din eğitimi ve Kur’an öğretimi yasaklanmış, camilerin birçoğu ahır yapılmış hatta daha da ileri giderek Kur’an-ı Türkçeleştirme girişimlerinde bulunulmuştur.” diye konuştu.

Şahin, “Asırlardır İslam’ın nuruyla dünyayı aydınlatan bu millete kendisine ait olmayan bir yaşa tarzı ve batı kültürü zorla dayatılmıştır. Bu mazlum ve yiğit halk bu baskılara 90 yıldır sabırla direnmiş ve direnmeye devam etmektedir. Sandık her önüne geldiğinde bu üstenci seçkinlere tokat gibi cevabını vermiştir.” dedi.

Basın açıklamasının ardından Adnan Menderes'in mezarı başından dualar edildi, ezan okundu.
Cihan CİHAN


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Eczaneler
Otobüs Seferleri

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Çevrenizdeki olayları bizimle paylaşmak istermisiiniz
Evet
Hayır
© Copyright 2017 Yenihatay. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları
Resmi Kurumlar

Hatay Haberleri

Antakya Haberleri

Dörtyol Haberleri

sanalbasin.com üyesidir